БЕЗПЕЧНИЙ ДАХ: ЗИМОВЕ ПРИБИРАННЯ

У зимовий період прибирання снігу з дахів набуває особливої актуальності. В останні роки все частіше відзначаються нестабільні погодні умови в холодну пору року — сильні морози змінюються відлигами, випадають опади у вигляді дощу або мокрого снігу. У підсумку на даху, особливо якщо він має невеликий кут нахилу або плаский, утворюються значні поклади снігу, що може призвести до протікання і швидкого зносу покрівлі. Ще одна загроза — утворення на карнизах бурульок, вага яких може досягати декількох десятків кілограмів. Такі брили льоду здатні вбити чи покалічити людину. Тому своєчасний догляд за дахом — це питання не лише збереження покрівлі, але й безпеки оточуючих. Причому неважливо, йдеться про приватний будинок, міську багатоповерхівку або офісне приміщення. І подбати про майбутній зимовий сезон завжди варто завчасно.

Взимку прибирання снігу повинно проводитися регулярно з метою недопущення накопичення значної снігової маси і зледеніння покрівлі. Утворення крижаної кірки на поверхні даху сприяє поганій теплоізоляції. Ще одна важлива деталь — водостоки. У зимовий період не можна допускати утворення льоду в цій системі, оскільки у разі відлиги активне танення снігу і замерзлої води може призвести до пошкодження, деформації водостоків та зниження їх пропускної здатності. Труби можуть стати накопичувачем крижаної маси та сміття і перешкоджати очищенню даху, що може призвести до протікання і позначитися на довговічності покрівлі.

Накопичення снігу на даху прямо залежить від кута схилів даху. Чим крутіший дах, тим менше на ньому затримується сніг — він опадає під власною вагою.

Для того, щоб прибрати сніг з даху будівлі, існує багато способів. Це як добрі старі дідівські — з лопатою в руках, так і сучасні — ультразвукові пристрої, лазерні прилади, хімічні речовини, прокладання нагрівального електричного кабелю тощо.

Більш ефективним і безпечним методом вважається використання антикригових композицій, які пропонуються виробниками в широкому асортименті. В цьому випадку обробка даху проводиться перед початком зимового сезону. Для таких розчинів застосовуються синтетичний каучук, кремнійорганічні або фторпластові композиції. Принцип дії простий — завдяки властивостям зазначених речовин значно зменшується зчеплення льоду з матеріалом покрівлі і ніщо не перешкоджає вільному сходженню снігу і льоду. Однак якщо дах оснащений високою огорожею, сніг все одно затримається.

Технічно складним вважається і застосування різних типів нагрівальних електричних кабелів — цей метод вимагає грамотних розрахунків, характеризується високим споживанням електроенергії, а сама система потребує постійного контролю з боку фахівців.

При виконанні робіт з очищення покрівлі потрібно дотримуватися правил техніки безпеки, якими часто нехтують, забуваючи про наслідки.

Перед тим як приступити до робіт на даху, потрібно розібратися, що може ховатися під товщею снігу і наскільки безпечним буде проведення робіт. Серед основних ризиків є: крутий кут нахилу даху, значна висота будівлі, крижана кірка безпосередньо на поверхні покрівлі, складна конструкція даху, наприклад, багатощипцевого типу з наявністю додаткових елементів — вікна мансарди, димоходів, вентиляційних витяжок тощо.

З погляду власної безпеки роботи з прибирання даху від снігу та льоду варто доручити професійним технічним працівникам.